Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy

Náhle jsem přestal vidět na jedno oko, jak rychle mám vyhledat lékaře?

Okamžitě! Náhlá ztráta zraku je vždy závažným příznakem, který může mít celou řadu příčin. Ať už se  jedná o onemocnění oka jako takového (př. odhlípení sítnice, zánět zrakového nervu) nebo o poruchu jeho prokrvení (embolie retinální arterie, trombosa retinální žíly), v každém případě je nutná včasná diagnostika a rychlá  léčba příčiny.

Jak často je vhodné nechat si překontrolovat zrak?

Pokud nemá člověk žádné atypické zrakové obtíže, doporučuje se kontrola jednou ročně.

Jak se vyšetřuje zraková ostrost u miminek?

U miminek se zraková ostrost teprve vytváří. Novorozenec je schopen rozeznat pouze světlo a tmu, také reaguje především na červenou barvu. Fixovat očima dovede kojenec až ve 2 měsících. Od půl roku věku intenzivně vyzrává funkce žluté skvrny obou očí, která zajišťuje detailní vidění. Její vývoj končí asi v 6 letech věku. U nejmenších dětí, které ještě nedovedou pojmenovat jednoduché obrázky, můžeme odhalit pouze větší diptrockou vadu pomocí objektivních vyšetřovacích metod jako je např. skiaskopie. U dětí okolo 3 let se ke zjištění zrakové ostrosti používají obrázkové optotypy a u dětí od 4 do 6 let Pflügerovy háky („hrabičky“)

Nosím kontaktní čočky, je nutná častější kontrola?

Ano, díky kontaktním čočkám dochází k nižšímu okysličování povrchu oka a tím i k větší náchylnosti k zánětům, které, pokud se nezačnou včas léčit, mohou způsobit závažné oční onemocnění. Doporučuje se kontrola 2xročně.

Proč je někdy při vyšetření nutné rozkapat oko?

Rozkapání je nutné k detailnímu vyšetření očního pozadí. Preventivní vyšetření očního pozadí v rozkapání se provádí u všech pacientů s léčeným diabetem nejméně 1x ročně, dále u pacientů s diagnostikovanou hypertenzí. Je většinou také nutné u poruch zraku,  jako je zhoršené vidění z jiných než dioptrických příčin, vnímání plovoucích zákalů před okem, náhlé ztráty vidění. Vždy je nutné počítat s tím, že pacient po rozkapání nemůže několik hodin řídit motorové vozidlo, protože uvidí rozmazaně.