Slzení a časté oční záněty u miminek

Oční problémy se někdy nevyhnou ani nejmenším dětem. Poměrně často se stává, že se miminko narodí s nevyzrálými nebo nedokonale vyvinutými slznými cestami, které mají za úkol zajišťovat odtok přebytečné slzy z oka do nosu. Miminku pak nadměrně slzí jedno nebo i obě oči, a ačkoliv je klidné a nepláče, slzy mu přetékají přes okraj víček. V ucpaných slzných kanálcích se také snáze usídlují bakterie z vnějšího prostředí a slzení začne doprovázet i hnisavá sekrece z jednoho nebo obou očí. To jsou příznaky, které provázejí tzv. vrozenou neprůchodnost slzných cest.

Většinou se potíže samovolně vytratí do 3 týdnů od narození. Někdy ale problém přetrvává a dítě i jeho rodiče obtěžují neustále se vracející problémy s očima – slzení a hnisavá sekrece. Příznaky bývají většinou intenzivnějšího charakteru a vyžadují často opakovanou léčbu očními kapkami s dezinfekčním účinkem (např. Omisan baby s obsahem světlíku lékařského) nebo s antibiotiky (Gentamicin, Floxal, Tobrex, Oftaquix, Vigamox…). Aplikaci kapek je potřeba také doplnit o masáže slzných cest. Jestliže i přesto potíže přetrvávají, provede lékař průplach a sondáž slzných cest s cílem kanálky zprůchodnit.

Čím je způsobena neprůchodnost slzných cest miminek

           Slzné cesty jsou tvořeny systémem kanálků, které začínají ve vnitřním koutku při okraji horního i dolního víčka. Kanálky mají za úkol nasávat z oční štěrbiny přebytečnou slzu a odvádět ji do tzv. slzného vaku, který se nachází pod kůží vnitřního koutku (viz obrázek). Slzný vak je dalším kanálkem propojen do nosní dutiny, kde je slza vstřebávána nosní sliznicí. Proto při pláči, kdy se produkce slz výrazně zvyšuje, máme většinou i plný nos. Během nitroděložního vývoje jsou však slzné kanálky neprůchodné, k jejich otevření dochází až těsně před narozením, při porodu nebo těsně po něm. Někdy se ale stává, že na konci slzných kanálků, v místě vyústění do nosní dutiny, zůstává i po porodu membrána, která brání odtoku slz do nosu. Miminko pak obtěžuje slzení.

Jak se postarat o miminko s neprůchodností slzných kanálků

  1. Při nekomplikované neprůchodnosti slzných cest bez hnisavé sekrece provádíme pouze masáže slzných cest cca 4x až 5x denně. Před zahájením masáže si umyjeme ruce, zkontrolujeme, že máme ostříhané nehty a miminku několikrát (4-5x) zmáčkneme ukazovákem krajinu slzného vaku, jak ukazuje obrázek. Tlak musíme vyvinout přiměřený, doporučuje se „do vybělení kůže miminka v místě tlaku“, tj. „nešimrat“, ale na druhou stranu ani „nezpůsobit zlomeninu“. Principem masáže je zatlačení na slzný vak. Tím dojde ke zvýšení tlaku v slzných cestách a je šance, že se membrána na konci slzných cest sama uvolní.
  2. Pokud má miminko známky zánětu, zejména hnisavou sekreci, je nutné léčit oči kapkami s antibiotiky. Antibiotické kapky se aplikují 5x denně. Jestliže miminko v noci dobře spí, stačí kapat jen přes den každé 3 hodiny. Pokud dítě nespí celou noc, je lepší aplikaci rozložit během dne do delších intervalů a kapat i 1-2x v noci, celkově ale také 5x za 24 hodin. Postupujeme tak, že oko nejdříve suchým nebo navlhčeným kapesníčkem očistíme od sekretu a osušíme. Zmáčkneme krajinu slzného vaku a jeho vymačkaný obsah také odstraníme. Poté vykápneme z lahvičky přímo do oční štěrbiny 1-2 kapky antibiotika, množství závisí na tom, jak se trefíme. Poté provedeme masáž slzných cest, tj. 5x stlačíme vnitřní koutek, abychom zvýšili tlak v slzném vaku. Jestliže nejsou projevy zánětu výrazné, používáme místo antibiotik pouze desinfekční kapky, nejčastěji Omisan baby 4x denně. Přeléčení antibiotickými kapkami je nutné i  opakovaně, podle toho,  jak často se záněty vrací.
  3. Průplach a sondáž slzných cest. Jestliže problémy přetrvávají i po dosažení 3 měsíců věku, kdy dítě váží alespoň 5 kg, provádí se drobný ambulantní zákrok, kdy lékař jemnou sondáží slzné kanálky zprůchodní. Průplach a sondáž slzných cest se provádí v lokálním znecitlivění kapkami a miminka výkon velmi dobře snáší. Jedinou komplikací je, že se sondáž musí někdy opakovat, protože se slzné cesty nezprůchodní dostatečně nebo se znovu uzavřou, často následkem rýmy, pokud ji dítě prodělá během několika následujících dnů nebo týdnů. Pro dítě je průplach bezbolestný, přesto ale pláče, protože sestra je musí podržet a zafixovat polohu hlavičky tak, aby se nehýbala a lékař mohl jemné slzné kanálky bezpečně zacílit. To je miminku nepříjemné. Rodiče často vyžadují fyzickou přítomnost během zákroku, ale není to možné, protože se jedná o lékařský výkon a osoba, která není na podobné situace zvyklá, obzvláště pokud je k malinkému pacientovi citově vázaná, může reagovat nečekaně a nepřiměřeně a přenést svůj stres i na zdravotníky, kteří se ale v danou chvíli musí plně soustředit na hladký průběh celé akce. Ihned po provedení průplachu a sondáže miminko vracíme zpět rodičům. Cílem je pomoci dítěti a tím i rodičům zbavit se obtíží, miminku se ale v žádném případě nesmí ublížit. Pokud zákrok neprobíhá optimálně, např. z důvodu, že jsou struktury kanálků pro sondu ještě příliš úzké, musí se většinou sondáž o 2 týdny odložit. Celý výkon lze opakovat maximálně 3x, vždy minimálně s 14-denním rozestupem, poté již šance na úspěch prudce klesají a je lépe počkat několik měsíců, cca do 1 roku věku a provést intubaci slzných cest v celkové anestezii, nejlépe ve FN Motol.
  4. Po průplachu a sondáži lze očekávat mnohem výraznější hlenohnisavou sekreci po dobu cca 5 dní. Je to způsobeno proběhlou manipulací v slzných cestách, proto je nutné ještě týden po zákroku kapat kapky s antibiotiky 5x denně, v den sondáže se ale masáže neprovádí, od dalšího dne již ano. Do týdne by měly veškeré potíže zcela vymizet a dítě by mělo mít zcela normální oční nález, bez slzení. Pokud je miminko bez obtíží, po týdnu je možné veškerou terapii v podobě kapek i masáží ukončit, pouze se musí dbát na udržování čistého nosu, zejména při rýmě, aby se slzné cesty z důvodu plného nosu znovu neuzavřely.