Po operaci katarakty (šedého zákalu)

Informace pro pacienty po operaci katarakty:

Při operaci katarakty se z oka odstraní přirozená čočka se šedým zákalem (kataraktou) a do jejího pouzdra se vloží čočka umělá. Ta v oku vydrží napořád, vyměňovat se nemusí. Nahrazuje i velkou část dioptrií, které musel mít pacient před operací v brýlích. Umělá  čočka je umístěna uvnitř oka, člověk ji cítit nemůže.

Většinou ale, především v prvních dnech po operaci,může pacient vnímat operační řez, který je sice natolik malý, že jej ani není nutné zašívat. Může ale způsobit pocit mírného škrábání, řezání, slzení nebocizího tělíska v oku. Také mohou mírně pálit kapky, které se v pooperačním období užívají k prevenci infekce a zánětlivé reakce.

Aby se oko dobře zahojilo, je pacient je povinen dodržovat pooperační režim.

 1. K mechanické ochraně oka je vyžadováno nošení brýlí po dobu 10 až 14 dní po operaci. Může jít buď o sluneční brýle nebo dioptrické,pokud pacientovi opticky více vyhovují.

 2. Pacient se musí vyhýbat činnostem zvyšujícím tlak v oku, především nezvedat těžké věci a neohýbat se do hlubokého předklonu.

 3. Pacient nesmí oko mnout a musí dávat pozor, abyse do operovaného oka nešťouchnul.

 4. Není dobré se přetěžovat.
 5. Velmi opatrně s  mytím hlavy, aby se do oka nezanesla nečistota. Nejlépe počkat asi 14 dní a i poté dát při mytí pozor.

Po operaci katarakty nevadí:

 •        Sledování televize
 •        Čtení s použítím starších brýlí, které má pacient z doby před operací.

Samozřejmě je ale nutné oči nepřetěžovat, pokud se bude pacient cítit oslněný nebo budou oči unavené, je potřeba i tyto aktivity omezit. Pooperační režim se dodržuje asi 4-6 týdnů po zákroku.

Kapání po operaci katarakty

Při první pooperační kontrole ještě na očním oddělení nemocnice pacient dostává recept na 2 druhy kapek – Oftaquix (1 lahvičku) a Dexamethason (2 lahvičky).

Oboje kapky se kapou zpočátku 5xdenně do operovaného oka, tj. 1-2 kapky každé 3 hodiny přes den, v noci se nekape. Oba druhy kapek se kapou najednou, s odstupem 5-10 minut (nestřídají se!).

Pokud pacient dlouhodobě užíval nějaké oční kapky již předoperací (např. kapky ke snižování očního tlaku nebo k umělé slzy k léčbě suchého oka), pokračuje v jejich aplikaci beze změny dál i pooperaci. Kape je současně s pooperačními kapkami, opět je potřeba dodržet odstup cca 5 minut mezi jednotlivými aplikacemi.

Oftaquix je antibiotikum – kape se 5xdenně až do úplného vypotřebování kapek.

Dexamethason slouží k útlumu zánětlivé pooperační reakce a kape se zpočátku 5xdenně. Po 14 dnech, pokud je pooperační průběh nekomplikovaný, se dávkování postupně snižuje: na 4x denně 1týden, poté 3xdenně 1 týden, poté 2xdenně 1 týden a 1 týden 1xdenně. Pak už se může vysadit. Pokud kapky dojdou dříve, nevadí, důležité je dodržet asi 4-6 týdnů kapání.

Systém očních kontrol a předpis brýlí po operaci katarakty a řízení motorového vozidlapo operaci:

1. kontrola se provádí 2.den ráno po operaci katarakty na očním oddělení nemocnice. Sundá se obvaz oka, zkontroluje se pooperační stav, pac. dostane recept na kapky.

2. kontrola se provádí v ambulanci asi 3 dny po 1. pooperační kontrole. Pokud je vše v pořádku, pac. kape 5x denně do operovaného oka Oftaquix (až do úplného vypotřebování) i Dexamethason (obojí najednou s odstupem 5 min.,v noci se nekape) až do další kontroly.

3. kontrola následuje 1-2 týdny po 2.kontrole, pokud je normální pooperační průběh, pac. kape Dexamethason 4xdenně o operovaného oka, po týdnu sníží frekvenci kapání na 3xdenně, další týden 2xdenně a další týden 1xdenně, poté již kapky může vysadit.

4. kontrola je za další 2-3 týdny po 3. kontrole –  jsou předepsána nová skla nebo brýle podle výsledného stavu dioptrií operovaného oka. Většinou jsou po operaci katarakty nutné brýle na čtení.

S předpisem brýlí je potřeba vyčkat asi 5-6 týdnů po operaci, aby se čočka v oku stihla vhojit a stabilizovat a dioptrie se již neměnily.

řízením motorového vozidla se doporučuje počkat minimálně 3 měsíce po operaci.

Na co dávat pozor!

Po operaci katarakty se mohou vyskytnout i různé komplikace, které vyžadují akutní oční vyšetření a léčbu.

Pokud se v pooperačním období nově objeví některýz těchto příznaků, je nutná okamžitá oční kontrola:

 1. bolest oka, zarudnutí oka

 2. zhoršené až rozmlžené vidění

 3. světloplachost

 4. sekrece z oka (hnisavá, hlenohnisavá, intenzivní slzení)

Nejlépe zavolejte a domluvíme se – tel. 603783759

Pokud se vyskytnou po operaci katarakty větší či menší problémy, může samozřejmě pacient dostat jiné instrukce v kapání nebo i jiné léky než jak je uvedeno výše. Potom je nutné dodržovat léčebné pokyny akontroly, jak lékař určí.